6 lutego 2009 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbyła się Gala Laureatów i Wyróżnionych Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, podczas której ogłoszeni zostali Laureaci i Wyróżnieni X jubileuszowej Edycji Konkursu. Ponadto nadano Przedłużenie Znaku podmiotom, które jako Laureaci poprzednich edycji wykazali kontynuację działań na rzecz ochrony środowiska. Po raz kolejny przyznano również Europejskie Nagrody Ekologiczne samorządom i przedsiębiorstwom, których działania spełniają wymagania formalno-prawne ustawodawstwa krajowego z zakresy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz spełniają standardy Unii Europejskiej z tego zakresu.

Prezentujemy listę Laureatów, Wyróżnionych oraz Przedłużających znak w X Edycji Konkursu:

Kategoria: SAMORZĄD PRZYJAZNY ŚRODOWISKU:

Podkategoria: Gmina Przyjazna Środowisku

Laureaci:

  • Gmina Lubartów
  • Miasto Lublin
  • Gmina Raciechowice
  • Gmina Zdzieszowice
  • Gmina Lesko
  • Gmina Dopiewo
  • Gmina Połczyn Zdrój
  • Gmina Przechlewo

Wyróżnienie:

  • Urząd Miasta Tarnobrzeg
  • Urząd Gminy Mielno

Przedłużenie znaku:

  • Urząd Miasta i Gminy Karlino
  • Urząd Gminy Grzegorzew
  • Urząd Gminy i Miasta w Warcie
  • Urząd Gminy Lesznowola
  • Urząd Gminy w Chodowie
  • Urząd Miasta Biłgoraj
  • Urząd Miasta Krosno
  • Urząd Miejski w Szczytnie
  • Urząd Gminy Gorlice
  • Urząd Gminy Kraśniczyn
  • Urząd Gminy w Żyrakowie
  • Urząd Gminy Warta Bolesławiecka


Podkategoria: Powiat Przyjazny Środowisku

Laureat:
  • Starostwo Powiatowe w Koninie

Przedłużenie znaku:

  • Starostwo Powiatowe w Tarnowie
  • Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim


Podkategoria: Polska Wolna Od Azbestu

Laureat:

  • Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny

Wyróżnienie:

  • Urząd Gminy Kartuzy
  • Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
  • Urząd Miasta Torunia
  • Urząd Gminy Borzęcin
  • Starostwo Powiatowe w Tarnowie
  • Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej


Kategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO PRZYJAZNE ŚRODOWISKU:

Podkategoria: Firma Przyjazna Środowisku

Laureaci:

  • Toyota Motor Industries Poland Sp. z o.o.
  • Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
  • Oczyszczalnia Ścieków "WARTA" S.A.
  • Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu


Przedłużenie znaku:

  • Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
  • ENERGA Operator S.A. Oddział w Kaliszu
  • Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o.o.
  • SANITEC Koło Sp. z o.o.
  • Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie
  • Satellite - Thal Kalisz
  • Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Podkategoria: Technologia Godna Polecenia

Laureat:

  • ENERGOBALTIC Sp. z o.o.


Przedłużenie znaku:

  • DOZUT-TAGOR Sp. z o.o. w Zabrzu
  • Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu


Kategoria: PROMOTOR EKOLOGII:

Laureaci:

  • Starostwo Powiatowe w Polkowicach
  • Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koło w Gaju
  • Szkoła Podstawowa nr 11, im. Pabla Nerudy w Toruniu
  • Samorządowe Przedszkole Nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim
  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Górznie
  • Przedszkole Miejskie nr 9 w Legionowie
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 w Warszawie
  • Stowarzyszenie SOPEL
  • Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa w Sarbicach


Wyróżnieni:

  • Głogowskie Centrum Edukacji Zawodowej
  • Zespół Szkół w Zalesiu
  • REBA Organizacja Odzysku SA
  • Specjalny Osrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu
  • Przedszkole Miejskie im. M. Curie-Skłodowskiej w Karlinie
  • Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Myślenicach


Przedłużenie znaku:

  • Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Kole
  • Nadleśnictwo Grodzisk
  • Przedszkole Publiczne nr 55 w Opolu
  • Stowarzyszenie Na Rrzecz Rozwoju Wsi Gogolowice
  • Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej
  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty w Karlinie
  • Zespół Szkół w Dominikowicach
  • Zespół Szkół w Izabelinie
  • Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku - Zielona Szkoła w Sendeniu
  • Nadleśnictwo Grodziec
  • Przedszkole Nr 318 "Zielony Zakątek" w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa w Kątach
  • Toruńskie Stowarzyszenie Ekologicze "Tilia"
  • Wodociągi Słupsk
  • Zespół Szkół Przyrodniczych im. Macieja Rataja w Głogowie
  • Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym


Kategoria: MECENAS POLSKIEJ EKOLOGII:

  • Beskid Sp. z o.o.
  • Katowicki Holding Węglowy S.A.
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie Oddział w Sanoku
  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta "EKO" Sp. J.
  • Toyota Motor Manufacturing Poland
  • Wodociągi Słupsk
  • Urząd Gminy Gniewino
  • Urząd Gminy Kazimierz Biskupi
  • Urząd Gminy Potok Górny
  • Urząd Gminy Sośno
  • Urząd Gminy w Strawczynie
  • Urząd Miasta i Gminy w Kłodawie
  • Urząd Miejski w Grodzisku Wlkp.
  • Urząd Miejski w Sanoku
  • Urząd Miejski w Polanicy – Zdroju
  • Urząd Miasta Rzeszowa
  • Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku
  • Samorządowe Przedszkole w Winnicy
  • Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
  • Szkoła Podstawowa w Sierzchowie
  • Urząd Gminy Stare Miasto
  • Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 Gorzów Wielkopolski
  • Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie
  • Zespół Szkół w Bliznem
  • Stowarzyszenie Społeczne "Kreator" Zielona Góra
  • Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu


EUROPEJSKA NAGRODA EKOLOGICZNA:

  • AM Trans Progres Sp. z o.o.
  • Urząd Gminy Dębica
  • Starostwo Powiatowe w Kole
  • Urząd Miasta Legnica
  • Urząd Gminy Łękawica
  • Urząd Gminy Ustrzyki Dolne

Narodowy Konkurs Ekologiczny 'Przyjazni Środowisku'
Rzetelny Partner Samorządu
Firma Świadoma Środowiska